A kézfertőtlenítőknek, és az antiszeptikus géleknek az alkoholtartalmuk miatt van egy nem kívánt mellékhatása, mégpedig az, hogy roncsolják a bőr lipid rétegét, ezáltal kimerítve annak ellenálló képességét.

Dr. Almádi Tamás bőrgyógyász többek között arról beszélt, hogy a hideg és szeles időszakban egyébként is szárazabb a bőr, amire a kézfertőtlenítők csak rátesznek egy lapáttal, ezért is hajlamosabb télen bőrünk az ekcémás reakcióra.

via GIPHY

Krónikus irritáció során kimerül a bőr kompenzáló képessége, sérül a lipidköpeny, felborul a mikroflóra, amik ellenállóvá teszik a bőrt a fizikai, kémiai, és mikrobiális behatásokkal szemben.

A vegyi anyagokkal dolgozók, de akár a házimunkát végzők között is gyakrabban előfordul ekcéma, hiszen sokszor érintkeznek vegyszerekkel a munka, takarítás, mosás, mosogatás közben.

Az őszi időszak beköszöntével általánosságban megnő az ekcémás tünetekkel jelentkező betegek száma az időjárási viszonyok változása miatt.

– mutatott rá a problémára. Mint mondta, ennek megelőzése érdekében, hidratálás és a védőréteg visszaállítása céljából kézkrémet szoktak alkalmazni a pácienseknél. A bőrgyógyász hozzátette, hogy hypoallergén, és parabénmentes termékeket szokták ajánlani a betegeknek.

(Borítókép: Női kéz Fotó: Shutterstock)